Skip Navigation Links
Mountain House
MRES
Grocery Store
AddYourOwn
  Cereal, Grains and Pastas
Barley, Pearled
Barley, Pearled

1+ $8.50
6+ $8.00
Buy Now

Barley, Pearled - SuperPail - 44 lbs.
Barley, Pearled - SuperPail - 44 lbs.

1+ $49.95
4+ $43.00
Buy Now

Cereal, Cracked Wheat
Cereal, Cracked Wheat

1+ $7.95
6+ $7.60
Buy Now

Cereal, Creamy Wheat
Cereal, Creamy Wheat

1+ $9.95
6+ $9.50
Buy Now

Cereal, Nine-Grain
Cereal, Nine-Grain

1+ $8.50
6+ $8.00
Buy Now

Cereal, Six-Grain Rolled
Cereal, Six-Grain Rolled

1+ $9.50
6+ $9.00
Buy Now

Cornmeal, Yellow
Cornmeal, Yellow

1+ $9.95
6+ $9.50
Buy Now

Flour, White
Flour, White

1+ $7.50
6+ $7.25
Buy Now

Flour, Whole Wheat
Flour, Whole Wheat

1+ $7.50
6+ $7.25
Buy Now

Granola, Low-Fat,Cinnamon Almond Evriday - Provident Pantry®       
Granola, Low-Fat,Cinnamon Almond Evriday - Provident Pantry®       

1+ $27.95
6+ $26.75
Buy Now

Granola, Lowfat, Cinnamon Almond
Granola, Lowfat, Cinnamon Almond

1+ $12.95
6+ $12.50
Buy Now

Granola, Super Nutty
Granola, Super Nutty

Product Currently Unavailable for Purchase

Instant White Rice - Provident Pantry®                               
Instant White Rice - Provident Pantry®                               

1+ $10.95
6+ $10.50
Buy Now

Noodles, Egg
Noodles, Egg

1+ $6.50
6+ $6.25
Buy Now

Noodles, Egg Bowtie
Noodles, Egg Bowtie

Product Currently Unavailable for Purchase

Noodles, Elbow Macaroni
Noodles, Elbow Macaroni

1+ $8.75
6+ $8.25
Buy Now

Noodles, Fettuccini
Noodles, Fettuccini

Product Currently Unavailable for Purchase

Noodles, Spaghetti
Noodles, Spaghetti

1+ $9.50
6+ $9.00
Buy Now

Oat Groats
Oat Groats

1+ $9.95
6+ $9.50
Buy Now

Oat Groats -SuperPail  - 42 lbs.
Oat Groats -SuperPail - 42 lbs.

1+ $57.50
4+ $51.00
Buy Now

Oats, Quick
Oats, Quick

1+ $5.95
6+ $5.75
Buy Now

Oats, Quick Rolled - SuperPail  - 23 lbs.
Oats, Quick Rolled - SuperPail - 23 lbs.

1+ $33.95
4+ $30.75
Buy Now

Oats, Regular Rolled
Oats, Regular Rolled

1+ $5.95
6+ $5.75
Buy Now

Oats, Regular Rolled - SuperPail - 25 lbs.
Oats, Regular Rolled - SuperPail - 25 lbs.

1+ $38.95
4+ $34.75
Buy Now

Popcorn, Yellow
Popcorn, Yellow

1+ $10.50
6+ $10.00
Buy Now

Popcorn, Yellow - SuperPail - 45 lbs.
Popcorn, Yellow - SuperPail - 45 lbs.

1+ $59.95
4+ $52.75
Buy Now

Rice, White
Rice, White

1+ $9.95
6+ $9.50
Buy Now

Rice, White - SuperPail - 44 lbs.
Rice, White - SuperPail - 44 lbs.

1+ $57.95
4+ $51.00
Buy Now

Soft White Wheat - Provident Pantry®                                 
Soft White Wheat - Provident Pantry®                                 

1+ $7.95
6+ $7.50
Buy Now

Spelt
Spelt

1+ $12.95
6+ $12.50
Buy Now

Spelt - SuperPail - 41 lbs.
Spelt - SuperPail - 41 lbs.

1+ $77.95
4+ $71.50
Buy Now

Sweet and Sour Noodles and Freeze Dried Beef - Provident Pantry®     
Sweet and Sour Noodles and Freeze Dried Beef - Provident Pantry®     

1+ $35.95
6+ $34.50
Buy Now

Sweet and Sour Noodles and Freeze Dried Chicken - Provident Pantry®   
Sweet and Sour Noodles and Freeze Dried Chicken - Provident Pantry®  

1+ $34.95
6+ $33.50
Buy Now

Wheat, Hard Red
Wheat, Hard Red

1+ $7.95
6+ $7.50
Buy Now

Wheat, Hard Red - SuperPail  - 45 lbs.
Wheat, Hard Red - SuperPail - 45 lbs.

1+ $47.99
4+ $42.99
Buy Now

Wheat, Hard White
Wheat, Hard White

1+ $7.95
6+ $7.50
Buy Now

Wheat, Hard White - SuperPail  - 45 lbs.
Wheat, Hard White - SuperPail - 45 lbs.

1+ $47.99
4+ $42.99
Buy Now

Wheat, Soft White - SuperPail - 45 lbs.
Wheat, Soft White - SuperPail - 45 lbs.

1+ $47.99
4+ $42.99
Buy Now

To begin analyzing your food storage, fill in the number of people you want your food storage for. Once you are done click on the 'Proceed to the analyzer' button to begin analyzing.

How many people is your food storage for?
   

  Your food storage plan currently analyzes for 1 Person
Name (optional) Gender Age Recommended Daily Calorie Requirements*
Male Female 2000
When you click on the calculate button the system will automatically analyze and determine the recommended daily calorie requirement according to age and gender
* Total Calories per day for everyone in your food storage plan 2000
Welcome to the Food Storage Analyzer

The Food Storage Analyzer allows you to calculate the amount of food
being stored (per person, per day). It also includes current nutritional levels in that
supply, while helping you understand how to balance the nutrition with
future purchases using its recommendations.

Create a personal account today to save your data and start analyzing.

Not only is it a free service, it will change the way you look at food storage.

*Note: Data entered will not be saved until you create an account.
                                 
 
Total Cost from your Intended Purchases $0.00

Food Storage
Analyzer Results
For 1 Person
To change the number of people click here
0
0
0
0% 0% 0%
0% 0% 0%
0% 0% 0%
N/A N/A N/A
0% 0% 0%
0% 0% 0%
0% 0% 0%
0% 0% 0%
N/A N/A N/A
0% 0% 0%
0% 0% 0%
0% 0% 0%
0% 0% 0%
0% 0% 0%
 
0
0
Find products that are
a good source of...